NÁMESTIE SLOBODY , Bratislava
súťaž na projekt revitalizácie – odmenený návrh
Bratislava
2017
Anotácia:
„Dostatok priestoru pre ľudí, aby mohli slobodne používať námestie a množstvo príležitostí k vzájomnému konaktu. To je cieľom našeho projektu. S pocitom úzkosti a samoty sa stretávame čoraz častejšie. Môže ísť o chvíľkový stav, no je veľa ľudí, ktorých osamelosť trápi dlhodobo. Netýka sa len seniorov. Ako príklad si zoberme detské ihrisko. Navrhujeme ho tak, aby sme umožnili aktívny pohyb nielen deťom, ale aj starým ľuďom a dospelým na jednom mieste. Sedenie na námestí okolo fontány je bez bariér, aby návštevníci sami mohli rozhodnúť o vzdialenosti, v ktorej sa cítia komfortne. Jogingový chodník prepája všetky zaujímavé miesta v parku a je dostatočne široký, aby ho mohli používať deti na kolobežke, mamičky a oteckovia s kočíkmi aj bežci. Vzájomné porozumenie, musíme trénovať, aby sme sa zo slobody dokázali tešiť všetci.“
Analýza súčasného stavu
Námestie slobody je na bratislavské pomery veľké námestie. Je poskladané z prvkov zelene, menších trávnatých plôch, širokých betónových chodníkov a vydláždeného námestia s fontánou a schodiskom, ktoré v dobe jeho vzniku viedlo k monumentálnej soche komunistických funkcionárov. Námestím prechádza pešia trasa z Bratislavskej hlavnej stanice do centra mesta a naspäť, je miestom príležitostných spoločenských podujatí a v neposlednom rade v ňom trávia voľný čas ľudia bývajúci, pracujúci a študujúci v jeho okolí.
Výhodou námestia je, že ide o veľký verejný priestor, ktorý je voľne prístupný 24 hodín 7 dní v týždni. V priestore sa dá sedieť na lavičkách, dá sa pohybovať po vydláždenej časti námestia a v rámci individuálnych schopností je možné využívať aj jeho trávnaté plochy. Väčšinu roka ide o priestor, ktorého využívanie nie je v rukách moderátora, čo je v dobe intenzívnej privatizácie a eventizácie verejného mestského priestoru devízou a kvalitou, ktorú si uvedomujeme.
Nevýhodou námestia je popri skutkovom stave (zanedbaná údržba, rozbité povrchy, nefunkčná fontána) jeho fragmentácia na menšie nesúvislé celky. Tie sú stavebne oddelené od plochy chodníkov, čo pomáha zachovaniu zelene, no nenapomáha nosnej myšlienke – ľahkej prístupnosti celej plochy parku aj námestia pre všetkých. Námestie vo svojej súčasnej podobe (množstvo krovinatých porastov, tmavých zákutí, nedostatok rýchlych únikových ciest, nedostatok osvetlenia, málo ľudí v parkovej časti) nepôsobí bezpečne.
Úloha
Dať človeku dostatok priestoru no umožniť mu kontakt s inými ľuďmi, vďaka čomu pocíti, že medzi nich patrí.
Riešenie
S hmotou zeleného parku aj s otvoreným priestorom námestia pracujeme tak, aby pocit zo slobody nebol len ilúziou, ale skutočným zážitkom. Zároveň dbáme na to, aby sme umožnili ľuďom, ktorí to potrebujú, zbaviť sa strachu a pocitu z vylúčenia. Na jednej strane hľadáme balans medzi množstvom artikulovaných lokalít so špecifickou funkciou (pavilóny, kiosky, ihriská), ktoré do parku pritiahnu nových užívateľov a plochou otvorených nepopísaných priestorov, ktoré čakajú na svoje využitie (námestie s fontánou, schody, trávnaté plochy, námestíčka pred budovami), na druhej strane riešime problém inklúzie a bezpečnosti vo verejnom priestore.
Navrhujeme nástroje, ktoré pomáhajú zraniteľnejším ľuďom priblížiť sa do životného pristoru iných ľudí. Niekde im len ponúkame možnosť sledovať život druhých ľudí z bezprostrednej vzdialenosti, inde im umožňujeme vykonávať aktivity v jednom spoločnom priestore, ktorý je na to uspôspôsobený. Kvalitný a slobodný verejný priestor 21. storočia musí viesť k vzájomnému porozumeniu. Aby si zážitok z dobre fungujúceho miesta mohol odniesť každý.
Osvetlenie
Fontána: Programovateľné dynamické osvetlenie osadené v podlahe
Námestie: Vysoké lampy osvetľujúce veľkú plochu
OKRUH: Silné nižšie vrchné osvetlenie parkového typu, pre vyšší pocit bezpečia.
Kľukatý chodník: Smart nízke osvetlenie chodníka a stromov, ktoré zvyšuje intenzitu pri pobyte ľudí a utlmuje počas ich neprítomnosti. Osvetlenie budov je možným bonusom
Zrážková voda a opratrenia na adaptáciu pri zmene klímy
V celej ploche parku sme odstránili vodenepriepustné povrchy a nahradili sme ich mlátovými chodníkmi alebo trávou. Vodu z námestia neodvádzame ale zadržiavame. Dlažba námestia prepúšťa vodu skrz jej dilatáciu.
Pamätník 17. novembra
V pomyslenej osi medzi Úradom vlády a fontánou sme vytvorili priestor pre umiestnenie pamätníka 17. novembra ako aj priestor na zhromaždenie počas osláv tohoto dôležitého sviatku.
Finančný a časový model
Ide o rekonštrukciu, ktorá pracuje v medziach existujúceho urbanizmu a infraštruktúry, čo ju neradí medzi náročnejšie projekty. Odporúčame začať s rekonštrukciou centrálnej časti námestia a rekonštrukciou všetkých spevnených plôch. Následne sa pustiť do obnovy parku a zelene.